Mám 42 letého syna schizofrenika, 9 let je trvale v léčebně. Má omezenou svéprávnost, já jsem jeho opatrovník. Jako matka jezdím za ním 1x týdně, vozím mu potraviny, peníze, cigarety, starám se o jeho účet, finance, oblečení, platím mobil, denně s ním telefonuji. Nyní jsem nemocná s páteří, musím ležet. Chtěla bych, aby jeho otec převzal funkci opatrovníka a za synem jezdil. Jenže jsme nikdy nebyli manželé a rozešli jsme se, než se syn narodil. Je nějaký zákon, že se jeden z rodičů musí o takto postižené dítě starat? Nebo pak opatrovnictví přechází jen na Obecní úřad, pokud bych já opatrovnictví zrušila? Děkuji za odpověď.
Povinnost rodiče pečovat o dospělé postižené dítě s omezenou svéprávností, co když rodič pečovat nemůže ze zdravotních důvodů?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Nezařazené dotazy (různé)
- Zobrazení: 122
Ve Vašem dotazu se prolínají dvě roviny - výkon funkce opatrovníka a péče o Vašeho syna.
Pokud Vám Váš zdravotní stav nyní neumožňuje za synem fyzicky jezdit (vozit mu potraviny, peníze, oblečení), ale jste schopná se synem komunikovat telefonicky a například hradit jeho výdaje, není nutné, abyste přestala být jeho opatrovníkem. To, že jste synovým opatrovníkem, neznamená, že musíte veškerou péči o syna vykonávat Vy osobně. Můžete se tedy se synovým otcem dohodnout, že bude dočasně (než se Váš zdravotní stav zlepší) za synem jezdit a vozit mu vše potřebné a Vy budete nadále hradit synovy výdaje. Otec ale není povinen Vaší žádosti vyhovět - žádný zákon mu takovou povinnost neukládá. Záleží tedy pouze na jeho uvážení, zda Vám vyhoví či nikoliv. Případně se můžete obrátit se žádostí o pomoc na jiného příbuzného či rodinného známého.
Jestliže se ale Váš zdravotní stav zhoršil natolik, že již nejste za syna schopná hradit jeho životní náklady, pravidelně s ním komunikovat apod. a nejedná se o přechodný stav, pak by bylo vhodné, aby se synovým opatrovníkem stal někdo jiný.
O změně opatrovníka ale musí vždy rozhodnout soud - nemůžete se tedy s jeho otcem (či jiným příbuzným) jen tak dohodnout, že nyní bude opatrovníkem on. Je zapotřebí podat k soudu návrh, aby Vás soud odvolal z funkce opatrovníka a ustanovil opatrovníka nového. Takový návrh byste měla podat ideálně Vy sama - v návrhu byste měla vysvětlit, proč již nemůžete funkci opatrovníka vykonávat a ideálně navrhnut soudu opatrovníka nového. Se sepsáním návrhu na zrušení opatrovnictví Vám mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství. Návrh na změnu opatrovníka může podat také Váš postižený syn - se sepsáním návrhu by mu mohla pomoci sociální pracovnice léčebny, ve které je umístěný. Je ale zapotřebí počítat s tím, že pokud osoba, kterou v návrhu označíte jako nového opatrovníka, nebude s opatrovnictvím souhlasit, nebo žádného nového opatrovníka nenavrhnete, soud ustanoví tzv. veřejného opatrovníka. Synovým opatrovníkem pak bude ustanoven pracovník městského úřadu v místě, kde Váš syn nyní pobývá.