Počet stránek ve webu: 47689

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bývalý manžel postavil na pozemku dvě černé stavby, a to přístřešek pro auta o výměře 42 m2 a dále sjezd z komunikace na tento pozemek. Obě tyto stavby vznikly ještě v době trvání našeho manželství, kdy tento pozemek náležel do našeho SJM. Nyní po rozvodu a majetkovém vyrovnání, připadl pozemek do jeho vlastnictví. Co by se stalo, kdyby nyní stavební úřad na existenci černých staveb přišel? Pokud by stanovil nějakou pokutu, může po mě bývalý manžel požadovat a právně si vymoci, abych se s ním na zaplacení pokuty a případných nákladů na dodatečné povolení nebo nákladů za odstranění staveb podílela?

    Odpověď:

    Pravomoc stavebního úřadu uložit povinnost k odstranění tzv. černé stavby, stejně jako jeho pravomoc uložit pokutu je individualizována, a to na vlastníka a stavebníka předmětné černé stavby, resp. na toho, kdo provedl stavební záměr bez povolení. Konkrétně dle § 250/1 písm. b) a dle § 301/1 písm. a) stavebního zákona platí, že:

    „Stavební úřad nařídí stavebníkovi nebo vlastníkovi stavby odstranit stavbu, pokud



    b) je prováděna nebo byla provedena bez povolení podle tohoto zákona anebo v rozporu s ním“

    „Přestupku se dopustí ten, kdo

    a) provede záměr bez povolení, které je podle tohoto zákona vyžadováno“

    V souvislosti s výše uvedeným se ještě sluší definovat pojem „stavebník“. Dle § 14 písm. a) stavebního zákona se stavebníkem rozumí:

    „osoba, která provádí … stavbu … pokud nejde o stavebního podnikatele jednajícího v rámci své podnikatelské činnosti“

    Lze tedy uzavřít, že pokud byly obě černé stavby vybudovány pouze Vaším bývalým manželem (za trvání manželství) a v současné chvíli je Váš bývalý manžel jejich výlučným vlastníkem, měla by být povinnost k odstranění těchto černých staveb, případně i povinnost k zaplacení pokuty, uloženy pouze jemu (jelikož je jak stavebníkem, tak vlastníkem těchto staveb, navíc je pak tím, kdo tyto stavby provedl bez získání příslušného povolení).

    Z výše uvedeného důvodu si lze jen těžko představit, že by Váš bývalý manžel mohl být úspěšný při případném vymáhání části pokuty či nákladů na odstranění černých staveb po Vás. Sama skutečnost, že černé stavby byly po určitou dobu součástí SJM, by neměla hrát v podstatě žádnou roli. 
    _____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 283/2021 Sb. , stavební zákon
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování