V roku 2018 sme si kúpili starši dom v radovej výstavbe. Vedľa toho domu stál a stále i stojí starý cca. 10 rokov neobývaný dom (80-100 ročný). Vďaka našej nerozvážnosti sme si nezistili kto je majitelom tohoto domu. Pán v dedine nemá dobrú povesť. Má problémy s mnohými, dokonca i rodinnými príslušníkmi. Na začiatku, po zoznámení nás pán sused informoval, že sa dom bude búrať a je v pláne výstavba dvojdomu. My sme mu slepo verili a náš starý dom podľa plánu zbúrali a postavili nový s obývatelným vyvýšeným podkrovým. Bohužial nič sa nekonalo. Náš dom máme skolaudovaný 4 roky a ten jeho tam stále stojí. Tento dom nie je obývaný. Je neudžiavaný, starý, steny majú hlboké praskliny. Pán býva na inej adrese. Štít strechy tohoto domu sa začal opierat o náš dom. Na našej nosnej stene (nad schodiskom) sa objavujú stále nové praskliny. Začínam byť paranoidná a mám obavy o našu bezpečnosť. Praskliny sú vodorovne, šikmé i zvyslé. Niekolko krát sme sa snažili s pánom dohodnúť, aby si strechu zabezpečil, bohužial bezvýsledne. Odmieta s nami komunikovať. Pred zhruba 10 mesiacmi sme podali žiadosť na stavebný úrad aby vec prešetril a prinútil suseda konať. Doposiaľ sa ale nič nedeje. Tri mesiace trvalo kým úradníčka prišla vykonať obliadku a spísať zápis. Ďalšie 3 mesiace trvalo kým jemu odoslala oficiálnu žiadosť o zabezpečenie strechy. Odvtedy sa nič nedeje. Sused sa snaží hodiť vinu na nás. Že sme mu ten dom podkopali pri stavbe nášho domu. Vraj preto mu tá strecha padá. To ale nie je pravda. Ďalej poslal sťažnosť na krajský stav.ú. pre nesprávne konanie obecného stav. ú.. Tí vec vrátili naspäť nakoľko k žiadnemu pochybeniu neprišlo. Pán má 80 rokov, je movitý. Vlastní mnoho hektárov pôdy a nemovitostí. V tomto starom dome vyrastal. Ako prinútiť konať suseda? Prípadne je možné aby stav. ú. vykonal úpravy jeho strechy za neho a vymáhal od majitela preplatenie? Zvažujem prizvanie statika aby praskliny v našom dome posúdil. Čo robiť? Existujú nejaké paragrafy v zákone, ktoré si nás v tejto veci zastanú a stavebný úrad na tomto základe musí konať? Najradšej by sme to vyriešili mimosúdne. Na súdne poplatky peniaze nemáme. Sme mladá 4-členná rodina.
Stavby, stavební řízení a právo
Štít sousedovy střechy se opírá o můj dům, hrozí poškození mého domu
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 92
Na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:
1/ Ako prinútiť konať suseda?
Pokud jsem Váš dotaz správně pochopil, vydal stavební úřad rozhodnutí (opatření k nápravě), kterým sousedovi uložil povinnost provést v určité lhůtě potřebné práce (tedy opravit dům/zabezpečit střechu). Soused pak tohoto rozhodnutí stavebního úřadu nedbá. V takové situaci Vám doporučuji stavební úřad opět kontaktovat a upozornit ho na sousedovu pasivitu (ideálně včetně fotodokumentace prasklin na Vaší nosné zdi). Po stavebním úřadu se můžete domáhat, aby v této věci zjednal nápravu – tzn. uložil sousedovi například pokutu.
Pro Vaší lepší orientaci můžete stavební úřad požádat, zda by Vám mohl doručit kopii rozhodnutí, kterým sousedovi nařídil provedení nutných zabezpečovacích prací (pokud jste toto rozhodnutí dosud neobdrželi) – abyste věděli, co konkrétně (a dokdy) bylo stavebním úřadem sousedovi nařízeno.
Bylo by samozřejmě také možné obrátit se v této věci s žalobou na soud. Dle § 2903/2 občanského zákoníku platí, že:
„Při vážném ohrožení může ohrožený požadovat, aby soud uložil vhodné a přiměřené opatření k odvrácení hrozící újmy.“
U soudu byste se rovněž mohli domáhat nařízení předběžného opatření, kterým by byla situace vyřešena do doby, než soud pravomocně rozhodne. Nevýhodou soudního řešení je jeho zdlouhavost, finanční a psychická náročnost, stejně jako nejistota výsledku soudního řízení. Pokud byste se i přesto rozhodli pro soudní řešení nastalé situace, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
2/ Je možné aby stav. ú. vykonal úpravy jeho strechy za neho a vymáhal od majitela preplatenie?
Ano, možné to je (za splnění zákonných podmínek). Pokud stavební úřad vydal v této věci opatření k nápravě a soused toto opatření nesplnil, přičemž hrozí nebezpečí z prodlení, může stavební úřad uložit provedení zabezpečovacích prací jiné osobě (typicky stavební firmě), přičemž náklady takto provedených prací ponese soused. Konkrétně dle § 296 stavebního zákona platí, že:
„Hrozí-li u provedení opatření k nápravě podle § 295 odst. 1 písm. c), d) nebo e) nebezpečí z prodlení, zajistí provedení nařízeného opatření k nápravě stavební úřad prostřednictvím osoby, která je podle jiného právního předpisu oprávněna k provedení nařízených prací ...
Náklady na provedení opatření k nápravě je povinen uhradit vlastník stavby nebo pozemku, na němž se záměr nachází. Nedošlo-li mezi osobou, prostřednictvím které stavební úřad zajišťuje provedení nařízeného opatření k nápravě, a vlastníkem k dohodě o zaplacení, stavební úřad uhradí náklady na provedení opatření k nápravě a rozhodnutím uloží vlastníkovi povinnost náklady uhradit stavebnímu úřadu.“
3/ Čo robiť?
Na tento dotaz odpovídám již výše – doporučuji kontaktovat stavební úřad, upozornit ho na sousedovu nečinnost a domáhat se urychleného zjednání nápravy (tedy provedení nutných zabezpečovacích prací).
4/ Existujú nejaké paragrafy v zákone, ktoré si nás v tejto veci zastanú a stavebný úrad na tomto základe musí konať?
Tato ustanovení uvádím výše – je ovšem nutné, aby se stavební úřad dozvěděl, že soused vydané opatření k nápravě neuposlechl. Pokud by byl stavební úřad v této věci nečinný (resp. by mu vše opět příliš dlouho trvalo), doporučuji Vám obrátit se na nadřízený stavební úřad (krajský úřad), který by tuto věc mohl uspíšit.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon