Vlastním pozemek, který je dle územního plánu stavební (BV) a na kterém je možné stavět dům pro rodinné bydlení nebo rekreační objekt. Mým záměrem je postavit dům cca 75m2 pro bydlení nebo rekreaci. Současná legislativa je však mnohem náročnější než předchozí co se týče stavební dokumentace pro stavební povolení a proto jsem hledal cestu jak záměr realizovat jinak. Oslovil jsem projektanta, který mi navrhl postup takový, že mám nejprve stavbu realizovat bez stavebního povolení a on následně vypracuje autorizovaný pasport stavby, dle skutečného stavu stavby. Vlastní realizaci stavby dokážu zajistit plně svépomocí v řádu několika měsíců včetně vypracování veškeré výkresové dokumentace. Projektant mě ujistil, že tato cesta je podstatně jednodušší a finančně vyjde na zlomek ceny standardní projektové dokumentace. Zamýšlený záměr je plně v souladu s územním plánem, obecnými zájmy, dodrženy budou také odstupové vzdálenosti a nevyžaduje žádné výjimky. Záměr jsem konzultoval i s místním obecním úřadem, který také nemá žádné námitky. Co se týče sousedů, tak také bez námitek. Dle projektanta nebude stavební úřad zjišťovat datum započetí stavby a tento postup je běžnou praxí. Než zahájím vlastní realizaci, rád bych si ověřil, zda je takový postup možný, případně další zkušenosti z praxe, zejména co se týče přístupu stavebních úřadů k takovému postupu, rizik či pokut.
Stavby, stavební řízení a právo
Dodatečná legalizace nové stavby pasportem - rizika, pokuty
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 91
V nyní platném stavebním zákoně je pojmem „pasport stavby“ označována dokumentace stávajícího stavu stavby. Dle § 158/3 stavebního zákona musí pasport stavby obsahovat:
„… průvodní list, souhrnnou technickou zprávu, situační výkresy a výkresovou dokumentaci …“
Podrobněji jsou pak náležitosti pasportu stavby rozpracovány v příloze č. 11 vyhlášky o dokumentaci staveb.
Vybudováním nepovolené (tzv. černé) stavby budete riskovat, že Vám stavební úřad zakáže ve stavbě pokračovat (pakliže se o Vaší činnosti dozví ještě v průběhu provádění stavebních prací) a že Vám stavební úřad nařídí nepovolenou stavbu odstranit (pokud by z nějakého důvodu nebylo možné tuto stavbu dodatečně legalizovat). S realizací černé stavby je rovněž silně spjato riziko obdržení pokuty (jejíž úhrada je – jak uvádím níže – jednou z podmínek pro dodatečné povolení stavby).
Dle § 254/1 stavebního zákona platí, že:
„Stavbu provedenou bez povolení … může stavební úřad dodatečně povolit v případě, že povinný o dodatečné povolení požádal a splnil podmínky pro jeho vydání.“
Splnění těchto podmínek je tedy nutné věnovat maximální pozornost – v opačném případě totiž stavební úřad nelegální stavbu dodatečně nepovolí a bude nucen nařídit její odstranění, jak to vyplývá z § 257 stavebního zákona:
„Nelze-li stavbu dodatečně povolit, stavební úřad žádost o dodatečné povolení zamítne a nařídí odstranění stavby.“
V této souvislosti upozorňuji na fakt, že (oproti předešlé právní úpravě) stavební úřad rozhoduje o dodatečném povolení černé stavby pouze jednou – není možné podat další žádost o dodatečné povolení stavby. Vyplývá to z § 255/1 stavebního zákona, dle něhož platí, že:
„Byla-li žádost o dodatečné povolení zamítnuta, nelze podat žádost o vydání nového rozhodnutí.“
Co se týče ne/použitelnosti pasportu stavby v rámci řízení o dodatečném povolení stavby, je nutné vyjít z § 255/2 stavebního zákona, dle něhož platí, že:
„Žádost o dodatečné povolení stavby obsahuje … náležitosti stanovené v § 184 odst. 1 a 2 v rozsahu jako k povolení stavby.“
Jednou z náležitostí dle výše zmíněného § 184 stavebního zákona je rovněž „dokumentace pro povolení záměru“ (která musí být přiložena k žádosti o povolení záměru a tudíž i k žádosti o dodatečné povolení stavby) - § 184/2 písm. a) stavebního zákona.
Pojem „dokumentace pro povolení záměru“ je definován v § 157/2 písm. a) stavebního zákona, dle něhož se jedná o dokumentaci pro povolení stavby. Ta musí dle § 158/1 stavebního zákona obsahovat:
„… průvodní list, souhrnnou technickou zprávu, situační výkresy a dokumentaci objektů …“
Podrobněji jsou pak náležitosti dokumentace pro provedení stavby vyjmenovány v příloze č. 1 vyhlášky o dokumentaci staveb.
Stavební zákon v souvislosti s dodatečným povolením stavby (resp. s dokumentací, která musí být stavebnímu úřadu v této souvislosti předkládána) nikde nepracuje s pojmem pasport stavby. Pakliže byste se tedy rozhodl postupovat dle projektantovy rady, doporučuji Vám s místně příslušným stavebním úřadem konzultovat (alespoň teoreticky), zda by byl pasport stavby pro tento účel dle jeho názoru vůbec použitelný. Právní názor (resp. zavedená praxe) místně příslušného stavebního úřadu pro Vás ostatně bude určující.
Základní podmínky pro dodatečné povolení stavby jsou formulovány v § 256/1 stavebního zákona, dle něhož lze stavbu dodatečně povolit, pokud povinný prokáže splnění podmínek podle § 193 a:
a/ stavba nevyžaduje rozhodnutí o povolení výjimky ze zákazů podle jiného právního předpisu,
b/ stavba nevyžaduje povolení výjimky z požadavků na výstavbu a
c/ povinný uhradil ve stanovené lhůtě pokutu za přestupek podle tohoto zákona spočívající v tom, že provedl stavbu bez povolení, byla-li uložena.
Realizací nepovolené stavby je možné spáchat přestupek dle § 301/1 písm. a) stavebního zákona, za který hrozí pokuta do 2.000.000,- Kč.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
- vyhláška č. 131/2024 Sb., o dokumentaci staveb