Chtěla bych po Vás objasnění § 56 odst. 3, zákon č. 150/2002 Sb. Když podám žalobu na nečinnost stavebního úřadu k soudu (rok marně čekám na vydání stavebního povolení, krajský úřad neshledává nečinnost, i když stavební úřad doteď nevydal žádné rozhodnutí), za jak dlouhou dobu se dočkám vydání rozsudku bez nařízení jednání? Jak mám časově rozumět - ,,soud projednává předčasně žaloby proti nečinnosti správních orgánů…” Projedná soud danou žalobu v rozmezí jednoho měsíce, tří měsíců nebo za jak dlouho dobu mohu počítat s vynesením rozsudku? Kdybych měla naději, dočkat se od stavebního úřadu vydání rozhodnutí, po vynesení rozsudku? Děkuji za odpověď. Zdenka
Žaloba na nečinnost stavebního úřadu - kdy bude rozsudek, do kdy soud rozhodne?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Soudy, advokáti, právníci
- Zobrazení: 116
Předem své odpovědi upozorňuji na § 79/1 soudního řádu správního, dle něhož je oprávněn podat žalobu na ochranu proti nečinnosti správního orgánu pouze:
„Ten, kdo bezvýsledně vyčerpal prostředky, které procesní předpis platný pro řízení u správního orgánu stanoví k jeho ochraně proti nečinnosti správního orgánu …“
Abyste tedy mohla podat ke správnímu soudu žalobu proti nečinnosti stavebního úřadu, je nutné, abyste se nejdříve pokusila řešit jeho pasivitu některým z opatření proti nečinnosti dle § 80 správního řádu. Jelikož v dotazu zmiňujete krajský stavební úřad, předpokládám, že jste tak již učinila.
Dle § 56/3 soudního řádu správního platí, že:
„Soud projednává a rozhoduje přednostně žaloby proti nečinnosti správního orgánu …“
Toto ustanovení však není možné chápat tak, že soudy jsou povinny projednávat tyto žaloby urychleně (resp. v nějaké zvláštní lhůtě), nýbrž je nutné ho vykládat ve světle § 56/1 soudního řádu správního, dle něhož platí, že:
„Soud projednává a rozhoduje věci podle pořadí, v jakém k němu došly; to neplatí, jsou-li u věci dány závažné důvody pro přednostní projednávání a rozhodování věci.“
Žaloby proti nečinnosti správních orgánů tedy nejsou správními soudy projednávány v tom pořadí, v jakém (spolu s jinými správními žalobami) k soudu dorazily, nýbrž je jim dána přednost. Sama délka řízení, v němž se tato žaloba projednává, však nijak regulována není. Nelze proto říci, zda se rozsudku dočkáte za měsíc, půl roku či rok.
Pokud byste podala žalobu proti nečinnosti správního orgánu a pokud byste byla procesně úspěšná, vydal by soud rozsudek, v němž by stanovil, dokdy musí správní orgán (zde stavební úřad) rozhodnout. Konkrétně dle § 81/2 soudního řádu správního platí, že:
„Je-li návrh důvodný, soud uloží rozsudkem správnímu orgánu povinnost vydat rozhodnutí … a stanoví k tomu přiměřenou lhůtu, ne však delší, než kterou určuje zvláštní zákon.“
Správní soud by tedy měl stavebnímu úřadu v rozsudku stanovit nanejvýš takovou lhůtu, jaká je pro vydání příslušného rozhodnutí zakotvena ve stavebním zákoně.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád