Počet stránek ve webu: 47905

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Kanalizace obce, města na soukromém pozemku vybudovaná bez souhlasu majitele - jak se bránit, kompenzace
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Při úklidu pozemku jsme zjistili, že přes náš pozemek vede kanalizace, která byla vybudována bez vědomí majitele pozemku. Rádi bychom získali od města kompenzaci. Máme na to nárok? Pokud ano kolik můžeme požadovat. Děkuji.

    Odpověď:

    V první řadě Vám doporučuji zjistit, kdo je vlastníkem předmětné kanalizace - zda město či jiný subjekt. Ve své odpovědi budu vycházet z předpokladu, že vlastníkem předmětné kanalizace je právě město.

    Doporučuji Vám oslovit město s dotazem, zda disponuje nějakým právním titulem k vedení kanalizace Vaším pozemkem. Tímto právním titulem může být služebnost (věcné břemeno), smlouva, písemný souhlas apod. Určitou roli může hrát i fakt, kdy byla předmětná kanalizace vybudována.

    Vyjde-li najevo, že město žádným právním titulem nedisponuje, bude to znamenat, že neoprávněně užívá Váš pozemek. Z tohoto důvodu vzniká na straně města tzv. bezdůvodné obohacení (§ 2991 a násl. občanského zákoníku), jehož vrácení se můžete po městu domáhat. Toto bezdůvodné obohacení bude svou výší přibližně odpovídat nájemnému za srovnatelný pozemek (v daném místě a čase), pokud by byl pronajat k nepodnikatelským účelům. Výši takového nájemného můžete zjistit například oslovením některých realitních kanceláří v daném městě, případně je možné si nechat vyhotovit znalecký posudek (cenový odhad).

    Co se týče bezdůvodného obohacení, je ještě vhodné vědět, že se jedná o běžné majetkové právo, které se promlčuje v obecné tříleté promlčecí lhůtě. Pokud by tedy město takzvaně vzneslo námitku promlčení, mohl by Vám soud (pakliže by se věc musela řešit soudně) mohl přiznat pouze bezdůvodné obohacení za poslední tři roky.

    Vrácením bezdůvodného obohacení však bude vyřešena pouze minulost (resp. přítomnost). Bude však nutné pamatovat ještě na budoucnost - tzn. město by mělo získat nějaký právní titul k vedení kanalizace Vaším pozemkem. Za tímto účelem můžete s městem například uzavřít smlouvu o zřízení služebnosti - tedy věcného břemene (§ 1260/1 občanského zákoníku) - konkrétně se bude jednat o služebnost inženýrské sítě (§ 1267 a § 1268 občanského zákoníku). Služebnost je samozřejmě možné zřídit úplatně (tzn. že město by Vám uhradilo jednorázovou platbu, nebo by Vám hradilo pravidelné platby). Dalším právním titulem, který přichází v úvahu, je například smluvní zřízení práva stavby (§ 1240 a násl. občanského zákoníku), které může být samozřejmě také úplatné, případně i nájemní smlouva (§ 2201 a násl. občanského zákoníku) či jiný typ smlouvy.

    Pokud by město odmítlo právní titul získat, mohli byste se (a to případně i soudní cestou) domáhat odstranění kanalizace z Vašeho pozemku.

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování