V dotazu píšete o „zaplocené“, resp. „připlocené“ části obecního pozemku – máte tím na mysli, že část obecního pozemku se nachází za Vaším plotem (tzn. že je oplocena s Vaším pozemkem v jeden celek)?
Obec není možné k prodeji jejího pozemku nijak nutit. Obec – jako vlastník pozemku – je oprávněna s ním libovolně nakládat a rozhodovat o tom, zda tento pozemek (či jeho část) zcizí (typicky prodá) či nikoli.
Obec v žádném případě nepotřebuje, aby její záměr prodat obecní pozemek (či jeho část) museli odsouhlasit všichni sousedé. Podmínky pro prodej obecního majetku jsou zakotveny v § 39 zákona o obcích – souhlas sousedů v těchto podmínkách uveden není (vedlo by to ostatně ke zcela absurdním důsledkům).
Pokud se část obecního pozemku nachází za Vaším plotem (tzn. že je připlocena v jeden celek s Vaším pozemkem), mohl byste tvrdit, že jste se stal vlastníkem této části obecního pozemku, a to na základě vydržení.
Základní podmínky pro vydržení jsou formulovány v § 1089/1 a § 1090/1 občanského zákoníku, dle nichž platí, že:
„Drží-li poctivý držitel vlastnické právo po určenou dobu, vydrží je a nabude věc do vlastnictví.“
„K vydržení se vyžaduje pravost držby a aby se držba zakládala na právním důvodu, který by postačil ke vzniku vlastnického práva, pokud by náleželo převodci nebo kdyby bylo zřízeno oprávněnou osobou.“
Nezbytná je tedy poctivost a pravost držby. Tyto ojmy jsou definovány v § 992/1 a § 993 občanského zákoníku, dle nichž platí, že:
„Kdo má z přesvědčivého důvodu za to, že mu náleží právo, které vykonává, je poctivý držitel. Nepoctivě drží ten, kdo ví nebo komu musí být z okolností zjevné, že vykonává právo, které mu nenáleží.“
„Neprokáže-li se, že se někdo vetřel v držbu svémocně nebo že se v ni vloudil potajmu nebo lstí, anebo že někdo usiluje proměnit v trvalé právo to, co mu bylo povoleno jen výprosou, jde o pravou držbu.“
Ve Vámi popsaném případě lze mít určité pochybnosti o poctivosti držby. Ze znění dotazu totiž dovozuji, že skutečný stav je snadno seznatelný z katastrální mapy (která je přístupná i online). Pakliže je na první pohled do katastrální mapy zřejmé, že Vámi užívaný pozemek je zvětšen o část obecního pozemku, nelze hovořit o Vaší dobré víře. Při posuzování poctivosti držby je nutné brát na zřetel i určitou nutnou opatrnost, kterou lze po každém požadovat – zejména si tedy v katastru nemovitostí ověřit, že užívaný pozemek svým tvarem a rozměry odpovídá zákresu v katastrální mapě.
K řádnému vydržení vlastnického práva k nemovité věci je zapotřebí, aby držba trvala (bez přerušení) alespoň deset let (§ 1091/2 občanského zákoníku).
Ve Vašem případě je vhodné poukázat ještě na § 1092 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Do vydržecí doby se ve prospěch vydržitele započte i doba řádné a poctivé držby jeho předchůdce.“
Pokud Vámi popsaný stav (oplocení části obecního pozemku) trvá alespoň dvacet let, mohl byste tvrdit, že došlo nikoli k řádnému, nýbrž k mimořádnému vydržení části obecního pozemku. Dle § 1095 občanského zákoníku totiž platí, že:
„Uplyne-li doba dvojnásobně dlouhá, než jaké by bylo jinak zapotřebí, vydrží držitel vlastnické právo, i když neprokáže právní důvod, na kterém se jeho držba zakládá. To neplatí, pokud se mu prokáže nepoctivý úmysl.“
Podmínky pro mimořádné vydržení jsou tedy o poznání volnější, než jak je tomu u vydržení řádného (u mimořádného vydržení se kupříkladu nezkoumá poctivost držby). K tomuto tématu se více dočtete například zde:
https://www.epravo.cz/top/clanky/mimoradne-vydrzeni-a-nepoctivy-umysl-119040.html
Můžete tedy zaujmout stanovisko, že jste se stal vlastníkem předmětné části obecního pozemku, a to na základě vydržení (řádného či mimořádného). Pokud by obec Vaši argumentaci uznala, mohla by s Vámi sepsat souhlasné prohlášení (§ 66/1 písm. a) katastrální vyhlášky), které by se stalo podkladem pro změnu zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Pakliže by obec s Vaším tvrzením nesouhlasila, bylo by nutné vyřešit nastalý spor soudně, a to podáním tzv. určovací žaloby (§ 80 Občanského soudního řádu) – jejím prostřednictvím se bude žalobce (Vy nebo obec) domáhat toho, aby soud svým rozhodnutím určil, že vlastníkem předmětné části pozemku je žalobce. Bude-li nutné dořešit spor s obcí soudní cestou, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
- vyhláška č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška)
- zákon č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád