Počet stránek ve webu: 47905

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Dne 6.1.2025 jsem na portálu bazos.cz nalezl inzerát k prodeji použitého funkčního nezávislého topení čínské výroby v ceně 1.000 Kč. Pro domluvu jsem svolil SMS komunikaci, kterou mám archivovanou. Prodávající mi poskytl číslo účtu, na které jsem částku uhradil se správou pro příjemce „platba za nezávislé topení“. Přijetí částky potvrdil, s dodatkem, že následující den topení zabalí a odešle. V aplikaci Zásilkovna, kterou prodávající navrhl pro doručení jsem následující den zásilku nenašel, napsal jsem tedy SMS zdali topení odeslal? Když odpověď nepřicházela, zkusil jsem jej kontaktovat telefonátem. Mé číslo však zablokoval, volal jsem mu tedy z anonymního čísla, které potvrdilo, že telefon zvoní, ale nezvedl ho. V ten den obnovil inzerát s tým samým topením a tou samou cenou. Inzerát jsem nahlásil jako podvodný, načež mi poslali mail, ze kterého byl registrován. Dle mého názoru je zde naplněna skutková podstata několika trestních kroků (přestupek, přečin, zločin dle dalších okolností) a je možné peníze vymoci zpět. Nechci se řešením případu finančně poškodit, ale přijde mi hloupé jej nechat plavat pro výši újmy. V opačném případě by podobné činy byly prováděny bez rizika sankcí. Obracím se na Vás s dotazem jak formulovat trestní oznámení, aby bylo vyřešeno, nikoliv odmítnuto, případně odloženo? Já si myslím, že potřebuji po policii identifikaci vlastníka účtu, u telefonu a mailu to nemusí být až tak jednoduché. Pokud bude majitel účtu shodný s inzerentem, budu moci požádat soud o vydání platebního příkazu a ten odevzdat exekutorovi? Pokud by majitel účtu a inzerent nebyla tatáž osoba, je na prokurátorovi, zdali povede další vyšetřování, nebo můžu tak jako tak požádat soud o vydání platebního rozkazu? Dále mě zajímá, zdali mi policie totožnost majitele účtu poskytne, nebo je vázána mlčenlivostí a uvedla by ho pouze
    do spisu, do kterého může nahlédnout advokát? Děkuji.

    Odpověď:

    Vaše situace je bohužel poměrně častým případem internetového podvodu. Níže uvádím odpovědi na vaše dotazy a doporučené kroky:


    1. Jak správně formulovat trestní oznámení

    Trestní oznámení by mělo obsahovat následující náležitosti:

    • Vaše údaje: Jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail.
    • Popis skutku: Uveďte přesně, co se stalo, včetně všech detailů:
      • Datum nalezení inzerátu, komunikace a platby.
      • Informace o inzerátu (popis zboží, cena, způsob platby).
      • Popis jednání prodávajícího, včetně zablokování vašeho čísla.
      • Důkaz, že prodávající stále nabízí totéž zboží (např. obnovení inzerátu).
      • Přiložte kopie SMS, platební doklad a případný výpis komunikace se Zásilkovnou.
    • Identifikace podezřelého: Uveďte informace, které máte (číslo účtu, e-mail, telefon, případně IP adresu z e-mailu, pokud ji máte k dispozici).
    • Vaše požadavky: Žádejte policii o provedení šetření, identifikaci podezřelého a případné zahájení trestního řízení.
    • Odhad škody: Uveďte, že škoda činí 1.000 Kč, ale že nejde jen o výši újmy, nýbrž o závažnost činu.

    Trestní oznámení můžete podat osobně na jakékoliv policejní služebně nebo písemně (např. prostřednictvím datové schránky).


    2. Postup policie

    • Policie by měla prověřit totožnost vlastníka bankovního účtu, e-mailu či telefonního čísla. Banky jsou povinny na žádost policie tyto informace poskytnout.
    • Pokud bude zjištěno, že šlo o podvod, může být zahájeno trestní řízení pro podezření z trestného činu podvodu (§ 209 trestního zákoníku).

    3. Platební rozkaz a vymožení částky

    • Pokud bude zjištěno, kdo je vlastníkem účtu, můžete požádat soud o vydání platebního rozkazu na základě občanskoprávní žaloby (např. za bezdůvodné obohacení).
    • Pokud bude podvod prokázán trestním řízením, může soud v trestním řízení rozhodnout o náhradě škody.
    • Pokud by majitel účtu nebyl shodný s inzerentem, bude na policii a státním zástupci, aby zjistili skutečného pachatele.

    4. Poskytnutí totožnosti vlastníka účtu

    • Policie neposkytne přímo vám totožnost majitele účtu, neboť je vázána mlčenlivostí.
    • Pokud byste chtěl nahlédnout do spisu, je to možné buď jako poškozený (po určité fázi řízení), nebo prostřednictvím advokáta.

    5. Doporučený postup

    1. Podání trestního oznámení: Detailně popište situaci, uveďte všechny důkazy a požádejte o prověření. Doporučuji sepsat oznámení předem.
    2. Další právní kroky: Pokud bude zjištěna totožnost pachatele, můžete podat žalobu na náhradu škody nebo počkat na výsledek trestního řízení.
    3. Sledování vývoje řízení: Po podání trestního oznámení můžete sledovat jeho průběh a žádat informace o výsledcích (jako poškozený máte na toto právo).
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování