Počet stránek ve webu: 47887

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Syn je ve vězení za opakované řízení pod vlivem drog a předprodej drog kamarádovi. Nyní je za půlkou půlročního trestu. Jaká je možnost si zažádat o zbytek trestu v domácím vězení?

    Odpověď:

    Podle § 88 odst. 1 trestního zákoníku může soud odsouzeného podmínečně propustit na svobodu, jestliže odsouzený pro právní moci, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něj očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy a odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého trestu, resp. alespoň třetinu, pokud nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin v daném ustanovení blíže upravený a dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody.

    Odst . 2 tohoto ustanovení dále upravuje, že v případě odsouzení pro přečin je podmíněné propuštění možné i dříve, před uplynutím výše uvedených lhůt. Podle odst. 3 tohoto ustanovení soud při rozhodování přihlédne i k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu, zda částečně či zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo nebo jinou újmu způsobenou trestným činem.

    Pokud uvádíte, že je syn ve vězení za řízení pod vlivem drog a předprodej drog, žádat o podmíněné propuštění by mělo být možné po uplynutí třetinu trestu, což Váš syn splňuje. Nicméně je nutné naplnit i další podmínky uváděné výše.

    Současně, v souladu s § 89 při podmíněném propuštění soud stanoví zkušební dobu u odsouzených za přečin až na tři roky. Soud zároveň může vyslovit nad pachatelem dohled a současně uložit, aby se ve stanovené části zkušební doby zdržoval ve stanoveném časovém období v určeném obydlí či jeho části. Toto omezení, které lze ve své podstatě chápat jako „domácí vězení“ tak může soud uložit při podmínečném propuštění.

    Návrh na podmínečné propuštění se v souladu s § 73 zákona č. 169/1999 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících zákonů, podává prostřednictvím příslušné věznice k soudu, v jehož obvodu se trest odnětí svobody vykonává. K návrhu současně připojuje stanovisko ředitel věznice.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování