Přišel jsem o řidičák s trestem 12 + 6 měsíců a 7 + 4 body za řízení pod vlivem. Oba přestupky jsou v jedné právní moci. Což by mělo znamenat, že se tresty nesčítají a teda 12 měsíců. Následně jsem udělal velkou blbost a řídil jsem dál z určitých důvodů. Za 3tí přestupku řízení přes zákaz tedy maření a byl jsem odsouzen s podmínkou a 18ti měsíčním zákazem + 4 body. Nyní po 16 měsících od odebrání řidičáku jsem zjistil, že v rozsudku jsou procesní chyby a to v tom smyslu, že ve třetím přestupku (maření) kromě jména nic neodpovídá faktům, jiné, auto, jiná SPZ, jiné datum, jiné místo spáchání přestupku. Je možné dosáhnout otevřením případu zrušení rozsudku a vrácení řidičáku. Mám nyní 16 měsíců bez přestupku, tím by se měli automaticky odečíst 4 body a nemůžu být vybodován. A pokud mi opraví rozsudek a uloží mi 4 body za řízení bez řidičáku, tak bych měl mít celkem 11 bodů. Nevím jak to je správně, ale můžu být souzený 2x za stejný přestupek? Ještě bych měl dotaz, jestli mi soud může jako kompenzaci zrušit zbytek trestu a snížit výši pokuty? Samozřejmě je to moje hloupost, to je mi jasný!! Přesto bych chtěl vědět, jestli mám nějakou možnost, nárok na odškodnění? Děkuji za odpověď.
V rozsudku soudu jsou chyby (špatné datum, místo, specifikace) - zrušení rozsudku, náhrada škody
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Tresty, ochranná opatření, pokuty
- Zobrazení: 67
Pokud jsou v rozsudku vydaném v trestním řízení procesní chyby, jak uvádíte, máte právo podat proti rozsudku řádné či mimořádné opravné prostředky. Pokud rozsudek dosud nenabyl právní moci, můžete tak podat proti rozsudku odvolání, a to do 8 dnů od jeho doručení, případně proti rozhodnutí odvolacího soudu je možné podat dovolání jako mimořádný opravný prostředek.
Pokud je rozsudek již pravomocný a odvolání tak podáno nebylo, je možné využít mimořádné opravné prostředky jako žádost o obnovu řízení podle § 277 a násl. trestního řádu či stížnost pro porušení zákona podle § 266 a násl. trestního řádu.
Obnova řízení se povolí v případě, že vyjdou najevo skutečnosti nebo důkazy soudu dříve neznámé, které by mohly samy o sobě nebo ve spojení se skutečnostmi a důkazy známými už dříve odůvodnit jiné rozhodnutí, anebo vzhledem k nimž by původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu nebo k poměrům pachatele, anebo uložený druh trestu by byl ve zřejmém rozporu s účelem trestu. O obnově řízení by tak ve Vašem případě rozhodoval soud, který v řízení rozhodl v prvním stupni.
Stížnost pro porušení zákona je oprávněn podat pouze ministr spravedlnosti u Nejvyššího soudu, a to proti pravomocnému rozhodnutí soudu či státního zástupce, jímž byl porušen zákon nebo které bylo učiněno na podkladě vadného postupu v řízení. Vy tak můžete pouze iniciovat podnět k podání této stížnosti u ministra spravedlnosti.
V případě, že by byl daný rozsudek změněn či zrušen na základě opravných prostředků uvedených výše a Vám vznikla škoda, je možné žádat o odškodnění dle podmínek zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.