Exekuce na občana v pobytové službě - exekuční srážky ad.

1 odpověď

Dobrý den,
jsem sociální pracovnice a prosím Vás o radu. Máme klientku, která má u nás trvalé bydliště 09/2015-10/2016. Byla zahájena exekuce a my provedli následující kroky: oznámili jsme exekutorovi, že bydlí v pobytové službě dle Občanského soudního řádu, zažádali jsme o odblokování účtu, zaslali přehled úhrad a 15% kapesného, a zrušili jsme výplatu důchodu poukazem na účet a zařídili, aby důchod chodil na adresu trvalého bydliště. Paní i po odečtení úhrady za službu a 15% kapesného zůstává ještě určitá finanční částka. Jak máme postupovat dále? Žádat o zastavení exekuce, částečné zastavení nebo o splátkový kalendář? Děkuji

Zdravím Vás, mám za to, že jste postupovali naprosto správně. S návrhem na zastavení exekuce bych počkala, neboť, zde nejsou důvody pro zastavení exekuce, neboť povinná Vaše klientka pobírá důchod. Jelikož se nezmiňujete, zda jsou z důchodu klientky prováděny srážky z příjmů, tak bych zatím o splátkový kalendář nežádala, a to z jednoho důvodu. Exekutoři jako první postihují účty povinného, poté jeho příjem a následně i jeho majetek. Účet je postižen jako první, a to často i proto, aby se tak stalo dříve než se povinný o exekuci dozví, aby nemohl peníze na účtu vybrat a na exekutora by již nečekal prázdný účet, Poté exekutoři obvykle zasílají listiny o nařízení exekuce povinným, a to včetně výzvy k dobrovolné úhradě exekuce, k čemuž stanoví povinnému 15 až 30 denní lhůtu. Po marném uplynutí této lhůty exekutoři postihují příjmy povinného (mzdu, důchod). Z tohoto důvodu bych tedy prozatím o splátkový kalendář nežádala, neboť by se Vaše klientka mohla dostat do situace, kdy by jí byly prováděny srážky z důchodu a splátky exekutorovi by musela hradit z toho mála co by jí zbylo, a to jen proto, aby exekutoři nezabavovali její movité věci. Proto doporučuji čekat na další kroky exekutora a zatím nic nepodnikat. Mám za to, že za krátkou dobu Vám bude OSSZ jako plátci důchodu doručen exekuční příkaz k provádění srážek z důchodu, který bude nutno respektovat.