Schválená insolvence a invalidní důchod - srážky z invalidního důchodu

1 odpověď

Dobrý den,
je mi 43 let, od září 2014 mám schválenou insolvenci. V té době jsem pracovala a měla velice dobrou výplatu, v té době jsem plnila na min. na 74 %.
Od března 2017 jsem však na pracovní neschopnosti z důvodu propuknutí psychické nemoci, v psychiatrické péči jsem již od roku 1992. Můj psychiatr mi nabídl možnost zažádat si o invalidní důchod, neboť můj zdravotní stav se nelepší.
Mohu si zažádat o tento invalidní důchod, přestože mám probíhající insolvenci?
V září 2017 to budou 3 roky, kdy probíhá tato insolvence, tudíž zbývají 2 roky a mám strach, že kdyby mi byla, byť částečná invalidita přiznána, aby mi nebyla insolvence ukončena. Z toho vyplývá můj dotaz, jak by probíhaly srážky z invalidního důchodu, pokud by byl skutečně pouze částečný?
Děkuji Vám velice za radu.

Dobrý den,

schválené oddlužení plněním splátkového kalendáře nemá na přiznání invalidní důchodu žádný vliv, tedy požádat o jeho přiznání bez obav můžete.

Příjem z invalidního důchodu jakéhokoliv stupně se posuzuje jako příjem a jsou z něj prováděny srážky obdobně, jako byly dříve prováděny z Vaší mzdy nebo nyní z dávek nemocenské.

Přiznání invalidního důchodu zároveň není důvodem pro zrušení oddlužení.