Insolvence a schválení invalidního důchodu - použije se důchod na splácení oddlužení?

1 odpověď

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda mi mohou strhnout nově schválený invalidní důchod, když se svým platem zaplatím 100% dluhů z insolvence a ještě za méně než 5 let. Insolvence mi byla schválena před schválením invalidního důchodu.
Děkuji.

Dobrý den,
ano, můžou, jelikož účelem insolvenčního řízení je nejen uspokojit věřitele v co nejvyšší míře, ale též co nejrychleji. Můžete však požádat soud o změnu splátkového kalendáře a stanovení tzv. fixní částky tak, abyste do konce 60. měsíce trvání oddlužení uhradil 100 % zjištěných pohledávek věřitelů.
Zároveň platí, že invalidní důchod je příjem a Vy jako dlužník jste povinen toto neprodleně po jeho přiznání oznámit jak soudu, tak insolvenčnímu správci, a oběma předložit kopii rozhodnutí o přiznání tohoto důchodu a jeho výši.