Počet stránek ve webu: 47887

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (2 hlasů)
    Vliv neschopenky na výpovědní lhůtu, výpověď pro nadbytečnosti
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Dostala jsem výpověď z pracovního poměru podle §52 písm. c) zákoníku práce z důvodu nadbytečnosti, pracovní pozice zrušena k 1.3.2025. Výpověď je ze dne 19.12.2024. Od 27.12.2024 do 10.1.2025 jsem byla v pracovní neschopnosti. Výpověď jsem dostala k podepsání 13.1.2025, tento datum jsem uvedla při podepsání výpovědi. K jakému datu končí pracovní poměr? Skončí k 1.3.2025 nebo se na něj vztahuje standardní 2 měsíční výpovědní lhůta a skončí k 31.3.2025? Pokud by končil ke konci března, jde o překážku v práci ze strany zaměstnavatele a jaká by byla náhrada mzdy? Nebo mě mohou přeřadit na jinou pozici? A o jaké odstupné se jedná podle ustanovení §67 odst. 1 zákoníku práce, když pracovní poměr trval od roku 2015? Děkuji za odpověď.


    _________________________________
    Doplňující dotaz:
    Dobrý večer, děkuji za odpověď. Předpokládám, že pokud jsem výpověď podepsala, už se nemůžu se dohadovat o tom, že byla dána chybně. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je možné pobírat náhradu za překážku na straně zaměstnavatele do 31.3.2025 a přitom nastoupit do nového zaměstnání na HPP od 3.3.2025, to znamená mít 2 HPP zároveň. Popřípadě jak postupovat, když po mě chtějí v novém zaměstnání nástup už od března. Děkuji.

    Odpověď:

    V první řadě je dle mého názoru dána výpověď chybně, pokud je v ní skutečně uvedeno, že důvodem je nadbytečnost. Jestliže je pozice zrušena k 1.3.2025, teprve k tomu dni vznikne nadbytečnost a teprve tento den je možné dát výpověď. Výpověď z důvodu nadbytečnosti nelze dát předem.

    Pokud byla výpověď podepsána 13.1.20235, výpovědní doba začíná běžet první den měsíce následujícího, tedy 1.2.2025 a končí 31.3.2025.

    Jestliže je zaměstnanec nadbytečný, vznikají překážky na straně zaměstnavatele. Pokud by zaměstnavatel dokázal zaměstnance přeřadit na jinou pracovní pozici, nadbytečný zjevně není a výpověď by bylo možné zpochybnit. Během překážek na straně zaměstnavatele náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 100% průměrné mzdy.

    Odstupné podle § 67 zákoníku práce náleží ve výši trojnásobku průměrné mzdy. 

    ____________

    Odpověď na upřesňující dotaz:

    Pokud byla předána výpověď, lze rozporovat její platnost. Podpis na ní pouze stvrzuje, že byla doručena.  Pokud se však jednalo o dohodu o ukončení pracovního poměru PP, rozporovat věc nelze. 

    Nastoupit u jiného zaměstnavatele zásadě lze, ale je nutné dodržet § 304 zákoníku práce, podle kterého platí, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování