Počet stránek ve webu: 47887

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Kdo může podávat léky v domově pro seniory (domově důchodců) - pečovatelka nebo jen zdravotní sestra?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Obracím se na Vás s dotazem ohledně podávání léků v sociálních službách. Pracuji v domově pro seniory, kde momentálně řešíme kdo a za jakých okolností může podávat léky. Vzhledem k nedostatku zdravotních sester je nereálné, aby se léky pro všechny klienty připravovaly 3-4x denně a tak jsou léky připravovány na celý týden do dávkovačů na léky, které jsou řádně označeny jménem a příjmením daného klienta. Léky do dávkovačů jsou připravovány dle ordinací lékaře všeobecnou/praktickou sestrou. Je samozřejmostí, že pečovatelka není kompetentní k tomu, aby léky vyndala z platíčka a následně je klientovy podala. Můj dotaz spočívá v tom, zda může pečovatelka podat léky z dávkovače, který předem připravila zdravotní sestra dle ordinací lékaře? Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Svým dotazem se dotýkáte oblasti, která je platnou právní úpravou řešena dosti nezřetelně. V případě činností na pomezí poskytování zdravotních a sociálních služeb není často jasné, kdo je k jejich výkonu odborně kompetentní, resp. zda je může vykonávat i sociální pracovník. Nebudu Vám proto moci posloužit právním výkladem, který by se opíral o konkrétní ustanovení nějakého právního předpisu či judikát (jelikož je tato oblast upravena nedostatečně). Vyjádřím proto alespoň svůj názor.

    Ve svém dotazu zmiňujete "podání léků z dávkovače". Pokud jsem Váš dotaz správně pochopil, máte na mysli vyjmutí léků z příslušné přihrádky dávkovače a jejich předání klientovi, který tyto léky následně zkonzumuje. Je-li tomu tak, je dle mého názoru k této činnosti sociální pracovník (pečovatel) bez problémů kompetentní. Bylo by absurdní, aby musel být takto prostý úkon prováděn pouze zdravotnickými pracovníky (sestrami).

    Dle mého mínění by se tato činnost dala zahrnout do kategorie "pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu", která patří mezi základní činnosti při poskytování sociálních služeb (jak to vyplývá z § 35/1 písm. a) zákona o sociálních službách). V této souvislosti by bylo možné analogicky aplikovat také vyhlášku č. 505/2006 Sb., a to konkrétně její § 6/1 písm. a) bod 1., dle něhož se základní činnosti při poskytování pečovatelské služby zajišťují v rozsahu těchto úkonů:

    "a) pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu:

    1. pomoc a podpora při podávání jídla a pití"

    Je samozřejmé, že léky nejsou jídlem ani pitím, podání léků z dávkovače však lze v podstatě přirovnat k pomoci při podávání stravy.

    S tímto dotazem se můžete obrátit na příslušná ministerstva - tedy Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí, případně se můžete dotázat i místně příslušného krajského úřadu.

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách
    • vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování