Plat, mzda, odstupné, příplatek, prémie
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 46
Mám dotaz ohledně legálnosti/etičnosti jednání České pošty. Zaměstnanci na přepážce poboček ČP musí zákazníkům nabízet ke koupi výherní losy. Pokud neprodají měsíčně předepsaný minimální počet losů, musí podepsat písemný souhlas se srážkou ze mzdy z důvodu neprodání požadovaného počtu losů za daný měsíc. Domnívám se, že není v moci zaměstnanců zákazníka ke koupi losu „donutit“, přestože mu los nabídnou. Ještě bych pochopil, kdyby se zjistilo, že daný zaměstnanec losy nenabízí nebo nabízí jen občas každému X-tému zákazníkovi. Ale pokud losy nabízí skutečně každému zákazníkovi, a přesto jich za měsíc neprodá požadovaný počet, myslím si, že ČP nemůže tento fakt použít jako důvod ke srážce ze mzdy. Zajímalo by mne tedy, zda je k tomuto v českých zákonech nějaká opora a zda ČP jedná legálně. A také, co by se mohlo stát, kdyby zaměstnanec souhlas ke srážce ze mzdy odmítl podepsat. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 48
Obracím se na Vás s žádostí o právní pomoc týkající se problémů, které nastaly v souvislosti s mým pracovním poměrem. Jsem zaměstnaná na poloviční úvazek, podle mé pracovní smlouvy mám odpracovat 6 směn měsíčně. Avšak, v posledních měsících došlo k několika nesrovnalostem ohledně výše mých odpracovaných hodin, a také k problému s vyplácením přesčasů. Ráda bych se poradila o svých právech a možnostech dalšího postupu.
1. Nevyplacení celé mzdy za odpracované směny: Moje zaměstnavatelka mi sdělila, že mi mohou doložit směny do plného úvazku, ale zaplatili mi pouze za 6 směn, přičemž jsem ve skutečnosti odpracovala 11 směn. Dle účetní byly hodiny, které mi měly být započítány do plného úvazku, překlenuty do přesčasů. O této skutečnosti jsem však nebyla předem informována.
2. Nevyplácení přesčasů: Když jsem se o nevyplacených přesčasech informovala, účetní mi oznámila, že tyto hodiny budou vypláceny až po 6 měsících, podle interního předpisu zaměstnavatele (2x za rok - vyplácení přesčasů a to v červnu a prosinci). Když jsem se však informovala, zda mi budou přesčasy skutečně vyplaceny v červnu, zaměstnavatel mi odpověděl, že to nemohou slíbit. Místo toho by mi nabídli volno, kdy bych nechodila do práce celý měsíc, ale mzda by byla vyplacena pouze za 6 směn. S tímto já souhlasit nechci.
3. Chybějící informace ve smlouvě: Ve své pracovní smlouvě nemám žádné ustanovení ohledně převodu hodin do volného času. Zaměstnavatel mi pouze řekl: „Máte poloviční úvazek, ale my Vám můžeme doložit hodiny do plného úvazku.” Tím pádem já si myslela, že mi budou hodiny proplaceny řádně v tom měsíci. Mám obavy, že se jedná o nejasnosti v pracovních podmínkách, které mohou být v rozporu s platnými právními předpisy.
V příloze zasílám kopii své pracovní smlouvy a výplatní pásky pro lepší orientaci v celé záležitosti.
Moje otázky:
* Jaká jsou má práva v tomto případě, pokud mi zaměstnavatel nevyplácí mzdu za odpracované hodiny a přesčasy?
* Co mám dělat v případě, že mi zaměstnavatel nabízí volno místo vyplacení mzdy za přesčasy a já s tím nesouhlasím?
* Jak se mohu bránit proti nesprávnému vyplácení mzdy?
Ráda bych věděla, jaké kroky mám v této situaci podniknout, abych se bránila a zajistila, že mi budou řádně vyplaceny všechny nároky, které mi náleží. Předem děkuji za Vaše poradenství a radu. S pozdravem, Pertlíková Izabela.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 143
V zákoníku práce se hovoří o náhradním volnu. Já jsem udělal v roce 2024 o 100 více hodin přesčasů než je povoleno zákonem. Otázkou je, že buď se platí 25% za každou hodinu anebo se poskytuje náhradní volno. Já tvrdím, že placené z různých zdrojů, ale moje personální viz příloha tvrdí, že je neplacené. Jak to je prosím.

- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 308
Pracuji jako řidič v mezinárodní kamionové dopravě MKD, mzda je paušální. Jak je to prosím s pracovní pohotovostí? Jezdím v turnusovém režimu, ve chvíli, když mám nějaký prostoj, např. čekám na nakládku, mám na tachografu symbol pohotovosti. Měl jsem za to, že i v tomto případě by to měl zaměstnavatel oceňovat min. 10% z průměrné hodinové mzdy což zaměstnavatel odmítá. U jiných firem, kde jsem dříve pracoval to bylo samozřejmostí. Děkuji za radu.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 165
Zaměstnavatel chce ukončit PP se zaměstnancem s odstupným, pozice zaměstnance se neruší, žádné zdravotní důvody zde nehrají roli, ani nebyl několikrát, no zkrátka vůbec upozorněn na to, že by něco dělal špatně. Neznám detaily, ale jde o to, že měl způsobit nějakou velkou škodu na zakázce, jde o vedoucího mostních staveb. Zaměstnavatel balancuje nad variantou, že by dostal odstupné, ale zatím neví o co by se opřel dle zákoníku práce a mohl toto provést, nebo je zde možnost ukončit s ním PP na základě dohody, kde by dostal tedy několikaměsíční odměnu. Nevíte na základě čeho by se dalo dát odstupné, nebo z této situace, co popisuji, je to vyloučeno a nevidíte tam žádnou možnost? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 186
Pracuji ve výbušninářském provozu a zaměstnavatel nám podstatnou část mzdy (cca 25%) podmínil mimo jiné i splněním výrobního plánu (pokud neuděláme stanovený počet výrobků, nedostaneme prémie, pokud přeplníme plán, prémie se navýší). Dle vyhlášky českého báňského úřadu 327/1992 paragraf 10 je úkolová mzda při práci s výbušninami zakázána. Dle vyjádření zaměstnavatele se ale nejedná o úkolovou mzdu. Má zaměstnavatel právo při práci s výbušninami podmiňovat výši mzdy plněním výrobního plánu? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 252
Pracuji na pracovišti nepřetržitého provozu u státního podniku s jednou typovou pozicí. V 9/2024 byl navýšen základ hrubé mzdy o 2.500 Kč, vybraným kolegům. Domnívám se, že firma zde porušuje Zákoníku práce § 110 a §16. Vedení mi ústně sdělilo, že vše proběhlo v rámci reorganizace firmy, o které jsem nebyla informována (nebo mi info uniklo), kdy měla vzniknout nová TP II. která je beze změn za vyšší mzdu, ale:
1) v ,,Systému odměňování,, platný od 1.1.2025 nová typová pozice uvedená není
2) kolegyním byl dán k podpisu dodatek o změněně TP II. s platností od 1.2.2025.
Podle vedení, nedošlo k porušení ZP, nemám nárok na navýšení mzdy ani zpětné doplacení rozdílu mzdy 9/2024 - 1/2025 a vlastně nemám nárok ani na navýšení mzdy v budoucnu. Také mi nebylo sděleno podle jakých parametrů vedení postupovalo spolu s řízením lidských zdrojů ŘLZ, jen že je to v kompetenci vedoucí.
Bohužel nemám žádný písemný důkaz, o navýšení jsem se dověděla omylem od kolegy, jenž byl v domnění, že došlo k plošnému navýšení. Od vedení mám pouze email, kde žádám vysvětlení, ale v odpovědi je navržená schůzka, která nedopadla a výsledek ústního jednání nemám písemně.
Mám pocit, že firma účelově zřídila toto místo a mně (a ještě pár kolegyň před důchodem) se budou chtít postupně zbavit bez odstupného a vše zamést, kdy v TP II. jsou zaměstnanci, kteří jsou údajně do budoucna přínosem pro firmu.
Odbory selhaly. Mohu se nějak bránit?
Existuje nezávislá auditorská firma (kromě inspektorátu práce) zaměřená na personální a mzdový audit? Uvědomuji si, že je to slovo proti slovu, ale kolegové se bojí poskytnout i anonymní mzdový výměr. Děkuji Leona.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 285
Manžel pracoval jako technologický pracovník s platovou třídou 7, po cca třech letech mu byla třída snížena na třídu 5, ale se stejným popisem práce i zařazením (bylo mu navýšeno jen osobní ohodnocení). Domnívám se, že byl špatně zařazen, měla mu zůstat třída 7. Dá se zpětně získat rozdíl, který mu nebyl vyplacen podle platové třídy? Momentálně má podepsanou dohodu o ukončení pracovního poměru, protože k 1.1.2025 odmítl podepsat zařazení do 4. platové třídy. Děkuji Vám moc za pomoc, v této příspěvkové organizaci je toho více, co by se mělo řešit, ale momentálně je tohle to, co nás nejvíce ,,tlačí". Přeji hezký den.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 263
Firma se tento rok stěhuje z města x do města y, kam nemám dobré spojení a jít tam nechci. V pracovní smlouvě mám výkon práce v městě x musím souhlasit s výpovědí dohodou nebo mám nárok na odstupné? Jaké mám možnosti? Předem děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 393
Zajímalo by mne, zda má zaměstnavatel pravdu, pokud mi tvrdí, že vzhledem k tomu, že mám pružnou pracovní dobu, i když týdenní úvazek je 40 hodin, neproplatí mi hodiny přesčas, které jsou z důvodu, že nás na oddělení je o 1 člověka méně. Pokusím se vysvětlit, od října 2024 se navýšil počet práce, vedoucí ví, že máme přesčasy, protože se práce nedá v pracovní době stihnout, výsledkem je, že se bude nabírat nový zaměstnanec. žádala jsem o proplacení přesčasů pro mé podřízené, ale bylo mi řečeno, že pracovní pozice, které mají pružnou dobu, proplacené přesčasy nemají. Nicméně já mám ve smlouvě pracovní dobu 40 hodin týdně. Podotýkám, že se jedná za každý měsíc více než 40 hodin přesčasů. Děkuji za odpověď, Monika.